Wójciński / Szmańda Quartet + Mieczysław Szcześniak & Krzysztof Herdzin

Miejsce:
Łąkowa 29, Łódź

Data:
12 sierpnia 2021

Godzina:
19:00


CZĘŚĆ I: WÓJCIŃSKI / SZMAŃDA QUARTET

Wójciński/Szmańda Quartet to zespół czterech indywidualności muzycznych. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację zapraszając do współpracy cenionego perkusistę Krzysztofa Szmańdę.

Zespół wystąpi w składzie:

Maurycy Wójciński – trąbka
Ksawery Wójciński – kontrabas
Szymon Wójciński – fortepian
Krzysztof Szmańda – perkusja

Muzyka kwartetu oparta jest na swobodnej improwizacji, która w naturalny sposób przybiera formę zamkniętych kompozycji. Charakter muzyki tworzonej przez zespół jest wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców. Wspólnym mianownikiem dla muzyków stała się otwartość na muzykę ponad stylistycznymi podziałami. Takie podejście do materii dźwiękowej wynika z pragnienia wolności, która jest kwintesencją muzyki improwizowanej.

W kwietniu 2016 r. nakładem Fundacji Słuchaj ukazała się pierwsza płyta kwartetu -„Delusions”. Jest ona zapisem pierwszego (sic!) spotkania zespołu, które miało miejsce w grudniu 2014 r. w Warszawie. Płyta „Delusions” spotkała się z uznaniem krytyki muzycznej m.in. w dorocznej ankiecie krytyków w ramach Polish-Jazz Blogspot została uznana płytą roku 2016.

W 2016 r. oprócz koncertów w kraju, zespół występował na festiwalu In Jazz w Rotterdamie.
Na przełomie czerwca i lipca 2017 r. zespół odbył trasę koncertową w ramach Jazztopad Festival, w ramach której z powodzeniem występował w USA, Kanadzie i Izraelu, w tym również na scenie klubowej Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku, a niezwykle cennym doświadczeniem muzycznym był wspólny koncert z Erikiem Friedlanderem, wszechstronnym muzykiem, wiolonczelistą, mającym na koncie współpracę m.in. z Johnem Zornem.

W grudniu 2017 r. Wójciński/Szmańda Quartet został uznany przez międzynarodowe jury za najlepszy zespół showcase’u odbywającego się w ramach Jazz Juniors Hitch On Music Exchange w Krakowie. W 2018 r. zespół kontynuuje występy na polskiej i zagranicznej scenie (Festiwal Jazz nad Odrą –Wrocław, Budapest Jazz Club, Nisville Jazz Festival (Serbia), Jazz Juniors Festival (Kraków).

We wrześniu 2018 r. w Quality Studio w Warszawie został zarejestrowany materiał na nową płytę zespołu. Została ona wydana przez niezależną wytwórnię Kansas Records i nosi tytuł „With all due respect”.To, co łączy obie płyty, to fakt, że obie zostały w całości wyimprowizowane, natomiast dostrzegalna jest ewolucja w podejściu do formy – na płycie „With all due respect” znajdują się cztery utwory tworzące spójną całość, z których każdy osobno stanowi mini suitę o złożonej wewnętrznej konstrukcji.


CZĘŚĆ II: MIETEK SZCZEŚNIAK

Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin wspólnie stworzyli wyjątkową płytę z kategorii „Great American Songbook”. Ten pierwszy zaśpiewał doskonale jak zawsze, ten drugi jest autorem stylowych i bezpretensjonalnych aranżacji. Muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko decydując się na utwory z repertuaru największych: Johna Lennona, Marvina Gaye’a czy Steviego Wondera. Na płycie znalazły się zarówno przeboje-sztandary, takie jak „Satisfaction”„Yesterday” i „Tears In Heaven”, ale również piosenki dużo mniej oczywiste, których odkrywanie sprawia wielką przyjemność. Wykonania duetu Szcześniak-Herdzin często dalece odbiegają od oryginałów, ale za każdym razem do historii muzyki popularnej odnoszą się z wielkim szacunkiem. Płyta „Songs From Yesterday” to z jednej strony hołd złożony wykonawcom światowego formatu, z drugiej spotkanie dwóch znakomitych artystów, którym muzyka daje ogromną radość.

Mieczysław Szcześniak to wokalista, którego polscy słuchacze kojarzą z licznych niezapomnianych duetów, m.in. z Edytą Górniak, Natalią Kukulską i Kayah. Nagrał siedem solowych płyt, na Festiwalu w Sopocie zdobył nagrodę Bursztynowego Słowika, odebrał aż trzy Fryderyki. Najmocniej związany jest z takimi gatunkami jak: soul, funky oraz gospel. Fani pokochali jego talent, niepowtarzalną barwę głosu i niespotykany wśród polskich solistów feeling. Swoją twórczością reprezentuje to, co w muzyce najbardziej finezyjne i wyszukane.

Krzysztof Herdzin jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej, filmowej oraz pop. Jest na tyle wszechstronny by współpracować z Anną Marią Jopek i Zbigniewem Wodeckim, a także koncertować u boku Richarda Bony. Nagrał aż dwieście płyt, z czego szesnaście „pokryło się złotem” a trzy „platyną”. Jest autorem nagrodzonej Oscarem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, a także laureatem Fryderyka w kategorii jazzowy kompozytor/aranżer roku. Mimo że osiągnął najwyższy poziom artystyczny, ciągle poszukuje nowych wyzwań.

Facebook
Twitter
Drukuj