KWAŚNY DESZCZ & LESZEK MOŻDŻER SOLO
CZĘŚĆ I: KWAŚNY DESZCZ
W pierwszej części wieczoru zaprezentujemy debiutujący zespół KWAŚNY DESZCZ.
Kwaśny Deszcz to free jazzowe trio w składzie:
Stanisław Aleksandrowicz na perkusji,
Kacper Krupa na saksofonie tenorowym,
Piotr Cienkowski na kontrabasie.
To zespół złożony z przedstawicieli młodej, niezależnej i alternatywnej sceny jazzowej.
Trio wyłoniło się z poznańskiego sekstetu Anomalia (wszyscy członkowie są także muzykami tej formacji).
Zespół oscyluje wokół szeroko pojętego freejazzu spod znaku Ornette’a Coleman’a , europejskiej awangardy oraz współczesnej muzyki poważnej.
Kacper Krupa – saksofonista, który od początku swojej muzycznej ścieżki stawia na oryginalność i ciągłe poszukiwania. Objawia się to przede wszystkim w jego kompozycjach, brzmieniu oraz języku improwizacji. Inspiruje się wieloma gatunkami, z czego najistotniejszy dla niego jest free jazz oraz muzyka klasyczna XX w. Jest członkiem i współtwórcą zespołów tj.: Anomalia, Uzurii Friends Tones Quartet.
Piotr Cienkowski – kontrabasista z klasycznym wykształceniem i jazzowym przeznaczeniem. Jest studentem V roku kontrabasu klasycznego w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie profesora Piotra Czerwińskiego oraz studentem II roku kompozycji aranżacji w klasie Krzesimira Dębskiego na tej samej uczelni. Bierze czynny udział w rozmaitych projektach orkiestrowych i kameralnych. W listopadzie 2017 roku zajął II miejsce w X. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kontrabasowego im. Adama Bronisława Ciechańskiego.
Stanisław Aleksandrowicz – młody perkusista czerpiący inspiracje z wielu źródeł, począwszy od współczesnej literatury perkusji klasycznej, przez brzmienia jazzu oraz muzyki free/impro rodem ze Skandynawii, po współczesne rytmy muzyki latynoskiej oraz hip hop. Koncertował m.in. na deskach Filharmonii Gorzowskiej i Filharmonii Koszalińskiej, Tauron Areny czy Torwaru, współpracował w ramach festiwalu Made in Chicago z legendą AACM Arim Brownem. Laureat I nagrody na IX Hanza Jazz Festiwal, III nagrody na VII RCK PRO JAZZ i II nagrody na VIII RCK PRO JAZZ.
CZĘŚĆ II: LESZEK MOŻDŻER SOLO
Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20. urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.
Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem (Live In Holy City), Piotrem Wojtasikiem (Lonely City i Quest z Billym Harperem oraz Hope z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem (Live In Sofia i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. Bosa, Barefoot, Upojenie, Farat). Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworach na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) – wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.
Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak : David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.Od roku 2011 Leszek Możdżer jest Dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival. Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera – najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce.