Koncert finałowy: Maciej Obara, Dominik Wania & Atom String Quartet

Miejsce:
Łąkowa 29, Łódź

Data:
26 sierpnia 2021

Godzina:
19:00


ATOM STRING QUARTET FEAT. MACIEJ OBARA I DOMINIK WANIA

Tradycyjnie, na finał festiwalu zaprezentujemy sekstet powoływany specjalnie na Letnią Akademię Jazzu, który poprowadzą jedni z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Muzykę dla tego niecodziennego składu napisał Maciej Obara – kompozytor i improwizator, człowiek w kultowym labelu ECM. Scenicznym partnerem Obary podczas finałowego koncertu będzie wybitny pianista –  Dominik Wania, ostatnio współpracujący m.in. ze Zbigniewem Preisnerem.

Maciej Obara, polski saksofonista, kompozytor, improwizator charakteryzujący się rozpoznawalną frazą i silnym brzmieniem.

Artysta, który od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Podwójny zwycięzca nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Artysta Roku i Album Roku, podwójny laureat ankiety czytelników Jazz Forum Jazz Top 2019 w kategorii Album Roku i Saksofonista Altowy Roku, laureat nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz 2018.

Kwartet Macieja Obary został założony w 2012r. W jego skład wchodzą: Dominik Wania(fortepian), Ole Morten Vagan (kontrabas), Gard Nilssen (perkusja). Kwartet to czołówka europejskiej sceny jazzowej ,a każdy z jego członków charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych muzycznych doświadczeń.

Obara zaprosił do zespołu silnych i dojrzałych artystów, którzy wspólnie tworzą muzykę kompletną, świadomą i przede wszystkim piękną. Po pięciu latach działalności kwartet Macieja Obary dostał zaproszenie od Manfreda Eichera do zarejestrowania materiału na nową płytę dla najważniejszej wytwórni jazzowej na świecie – ECM. We wrześniu 2017 r. nakładem tego monachijskiego wydawnictwa ukazała się płyta „Unloved”, a w październiku 2019 r. światło dzienne ujrzała kolejna płyta kwartetu dla tej prestiżowej wytwórni zatytułowana „ThreeCrowns”.

Pozycja Macieja Obary w jazzowym świecie nieustannie rośnie. W maju 2019 r. kwartet polskiego saksofonisty wygrał pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie „BMW Jazz Welt Award”.

Jury doceniło zespół przede wszystkim za „ogromną amplitudę emocji, dynamikę oraz możliwości ekspresji, którymi zaskoczył i zafascynował publiczność Maciej Obara i jego kwartet. To właśnie liryczność brzmienia Obary, siła kompozycji oraz spontaniczność i nieskrępowana siła improwizacji tego wybitnego zespołu sprawiły, że kwartet stał się tegorocznym zwycięzcą”.

Facebook
Twitter
Drukuj