PIOTR DAMASIEWICZ Into The Roots Watra

Miejsce:
Łąkowa 29, Łódź

Data:
31 sierpnia 2023

Godzina:
19:00


Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu. Damasiewicz już od ponad dekady jest w nieustannej muzycznej i nie tylko ,,drodze”. Można powiedzieć, że charakteryzuje go bycie ,,w ciągłym ruchu’’. Odwiedza różne miejsca, przestrzenie i kultury, tam tworzy generując różne połączenia dźwiękowe.

Obecnie działa w obrębie powołanej przez siebie muzycznej platformy pod nazwą L.A.S. listening and sounding, stworzoną na własne potrzeby wydawnicze oraz koncertowo-warsztatowe. Wydawnictwo to pomimo iż działa na dość krótkiej przestrzeni czasu, zostało już wysoko ocenione w branży muzycznej. Płyty Damasiewicza gdzie realizuje autorskie projekty pod szyldem L.A.S. listening and sounding znalazły się w czołówce płyt jazzowych 2021/2022. Artyści, z którymi Piotr Damasiewicz współpracował to m.in.: David Murray, Jason Moran, James Carter, Tomasz Stańko, Lotte Anker, Magda Mayas, Phil Minton, Jeb Bishop, Andrzej Bauer, Dave Rempis, Michael Zerang, Paul Nilsen Lowe czy Skalpel. Stale współpracuje z Maciejem Obarą i Dominikiem Wanią. Artysta ma na swoim koncie wiele nagród oraz wyróżnień, w tym Fryderyka, nagrodę Artysta Roku JazzPress czy nagrodę Najlepsza Polska Płyta Jazzowa przyznawaną przez Ether Jazzu.

Podczas 16. Letniej Akademii Jazzu Piotr Damasiewicz wystąpi z projektem Intro the Roots Watra. Jest to najnowszy album Artysty; połączenie tradycyjnego jazzu z beskidzką muzyką góralską, które w efekcie dają efekt awangardy i etniczności. Muzyka z okolic Babiej Góry została połączona z jazzem i dźwiękami świata.

Facebook
Twitter
Drukuj