PREMIERA SPEKTAKLU Z MUZYKĄ KOMEDY PT. „MOJA SŁODKA EUROPEJSKA OJCZYZNA”


30/08 G. 20:15


W ostatni dzień Akademii zaprezentujemy przedstawienie łączące jazz z poezją pt. „Moja Słodka Europejska Ojczyzna” z muzyką Krzysztofa Komedy napisaną do wierszy wybitnych polskich poetów.m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Józefa Wittlina, Józefa Czechowicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Zbigniewa Herberta, Stanisława Grochowiaka, Adama Ważyka. Wiersze przetłumaczył i wybrał do przedstawienia łodzianin Karl Dedecius. W spektaklu wystąpi Andrzej Seweryn, zaś muzykę wykona Jan „Ptaszyn” Wróblewski ze swoim zespołem.

Krzysztof Komeda muzykę do tego przedstawienia napisał w 1967 roku, tuż przed wyjazdem do Hollywood. Łódzka odsłona spektaklu będzie prawykonaniem przedstawienia w polskiej wersji językowej.

Joachim Ernst Berendt tak wspomniał nagrania: „Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii! Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płytach z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć kompozycji! Jeszcze nigdy nie mieliśmy też płyty z tak zintegrowaną muzyką i tekstem.  Z tym wiąże się magia, natchnienie, które było konieczne dla powstania tego nagrania. Komeda jest pierwszym prawdziwym kompozytorem Poezji i Jazzu. Każdy pojedynczy wyraz zyskuje swą dokładną, związaną z głęboką znajomością literatury - a często również ze względu na osobiste znajomości z poetami - odpowiednią pod względem uczuć melodyjną i kompozytorską postać”.

Wystąpią:
Andrzej Seweryn - recytacja
Jan "Ptaszyn" Wróblewski – saksofon tenorowy
Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy
Robert Majewski – trąbka
Wojciech Niedziela – fortepian
Sławomir Kurkiewicz  - bas
Marcin Jahr – perkusja

Po raz pierwszy w historii,  w polskiej wersji językowej, zaprezentowany zostanie spektakl z muzyką Krzysztofa Komedy pt. „Moja Słodka Europejska Ojczyzna” w wykonaniu Andrzeja Seweryna i zespołu Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

 

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.