PIERWSZE W HISTORII POLSKIEGO JAZZU SPOTKANIE 4 WIBRAFONISTÓW W HOŁDZIE JERZEMU MILIANOWI


11/07 G. 20:30


KUP BILET

Wystąpią:
Bernard  Maseli - wibrafon,
Karol Szymanowski - wibrafon,
Irenusz Głyk - wibrafon,
Dominik Bukowski - wibrafon,
Marcin Jahr – perkusja,   
Paweł Tomaszewski – perkusja,
Michał Barański – kontrabas,
Amir Gwirtzman – instrumenty dęte

Bernard MASELI
Karierę rozpoczął w 1985r. wraz z zespołem „WALK AWAY” na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Wraz z zespołem „WALK AWAY” nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą (czterokrotnie festiwal „Jazz Jamboree” w Warszawie, „Jak-Jazz” w Indonezji, wielkie trasy koncertowe wraz z Urszulą Dudziak, wspólna trasa koncertowa z legendarnym trębaczem Milesem Davisem jako tzw. support).Współtworzył zespoły „YOUNG POWER”, „BACK IN”, „MUSIC PAINTERS”, „COLORS” .W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem, utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą „The Globetrotters”. Zespół w krótkim czasie zdobył dużą popularność wśród fanów, czego wyrazem są cztery płyty oraz blisko 500! zagranych koncertów i współpraca z gwiazdą instrumentów perkusyjnych Nippy Noya (Indonezja). Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Od 24 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie „Jazz Top” miesięcznika „Jazz Forum” oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od 24 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, Katowickiej Akademii Muzycznej. Na przestrzeni lat współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malach ,Bill Evans, Matthew Garrison, Manou Gallo, Paco Sery, Dave Samuels, Victor Mendoza, Marvin „Smitty” Smith, Hadrien Feraud, Ewa Bem, Lora Szafran, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawinski, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (w tym również produkcje radiowe) i nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.

Karol SZYMANOWSKI
Czołowy polski wibrafonista jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog. Studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Instrumentalnym oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazz i Muzyka Rozrywkowa, którą ukończył z wyróżnieniem. Jest laureatem wielu nagród na jazzowych konkursach w Polsce  i Europie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową głównie na polu muzyki jazzowej, lecz także współpracuje z zespołami bluesowymi i grupami wykonującymi muzykę etniczną. Dzięki stworzonej przez siebie, sześciopałkowej technice gry na wibrafonie, może wykonywać gatunki muzyczne wcześniej dla wibrafonistów niedostępne. Dlatego koncertuje głównie w duetach i triach, gdzie najlepiej można wyeksponować nowatorskie aspekty tej techniki, ze szczególnym uwzględnieniem akompaniamentu. Jest autorem pomysłu rozszerzenia skali wibrafonu poprzez połączenie go z najniższą oktawą marimby, co dzięki współpracy z francuską firmą Bergerault, zaowocowało powstaniem instrumentu Bass Vibe. Wszystkie te doświadczenia opisał w książkach Sześciopałkowa technika gry na wibrafonie – metoda Karola Szymanowskiego (2007) i Struktury akordowe w grze wibrafonisty jazzowego – czterodźwięki (2011). Oprócz stałej pracy w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Karol Szymanowski prezentuje swą technikę i prowadzi działalność pedagogiczną na festiwalach i kursach perkusyjnych na całym świecie.

Marcin JAHR
Urodzony w Bydgoszczy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, magister sztuki w zakresie instrumentów perkusyjnych. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in.z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem, Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentation”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Leszkiem Żądło, Ewą Bem, Lorą Szafran, Hanną Banaszak, Ewą Urygą, Anną Marią Jopek, Krystyną Stańko, Andrzejem Dąbrowskim, Piotrem Wojtasikiem, Grzegorzem Nagórskim, Henrykiem Majewskim, Robertem Majewskim, Wojciechem Niedziela, Kubą Stankiewiczem, Wojciechem Majewskim, Leszkiem Kułakowskim, Leszkiem Możdżerem i z wieloma innymi.

Ireneusz GŁYK
Ceniony wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer.
Od dziecka zainteresowany muzyką, z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music.
Zdobywca wielu nagród na konkursach i festiwalach. W ankiecie Jazz Forum Irek Głyk został okrzyknięty nadzieją polskiego wibrafonu, zyskując trzecie miejsce w kategorii tego instrumentu. Od wielu lat występuje w duecie z Bernardem Maselim (duety wibrafon – marimba) – koncerty cieszą się wielkim powodzeniem. Irek Głyk obecnie prowadzi rodzinny zespół Głyk P.I.K Trio.
Ponadto Irek Głyk jest cenionym muzykiem sesyjnym, który współpracował z czołówką i polskiego jazzu, i rocka. Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Ireneusz Dudek, Mieczysław Szcześniak, Jorgos Skolias, Katarzyna Gertner, Ewa Uryga, Anthimos Apostolis, SBB, Krzak, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Grażyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek i Jacek Niedziela,Etienne Mbpee, Ruth Lynch, Junior Robinson – to tylko niektóre z postaci, z jakimi miał okazję wspólnie koncertować i nagrywać. Występował na scenach w Polsce i poza jej granicami (USA, Niemcy, Francja, Dania, Włochy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Austria).
Ma na swoim koncie autorski CD "Long Time". Premiera drugiego solowego albumu artysty pt:"Step Ahead" odbyła się jesienią 2008 roku, wraz z promocyjną trasą koncertową.


 


Amir GWIRTZMAN
Izraelski jazzowy i folkowy multiinstrumentalista - gra na ponad dwudziestu instrumentach. Solista jazzowy, mistrz saksofonu, klarnetu, fletu, kobzy i dętych drewnianych instrumentów afrykańskich, czy azjatyckich. Jego koncert to nie tylko orientalna muzyka, ale też możliwość bliższego poznania kultury izraelskiej i żydowskiej. Gwirtzman poprzez swoją twórczość dociera do wszystkich - jego muzyka jest uniwersalna i łączy pokolenia. Zagłębiając się w tradycyjną muzykę Izraela, artysta odkrył wiele podobieństw i łączników między kulturą Izraela i kulturą innych państw, których tradycje różnią się znacząco od jego ojczyzny.

W repertuarze słynne kompozycje Miliana m.in. legendarna “Memory of Bach”. 

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.