TIE BREAK


09/08 G. 19:00


13. Letnią Akademię Jazzu otworzy kultowa polska supergrupa muzyczna TIE BREAK. Jej pojawienie się na scenie w latach 80-tych zrewolucjonizowało rynek muzyczny, nie tylko jazzowy. Grupa, w której skład wchodzą: Antoni Gralak, Janusz Yanina Iwański, Mateusz i Marcin Pospieszalscy oraz Frank Parker ukształtowała świadomość wielu współczesnych muzyków polskich. 

 

KUP BILET

 

 
 
 
 

Zespół zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Jego powstanie było kamieniem milowym rozwoju sceny muzycznej, nie tylko w kategoriach jazzu.

W obrębie offowej subkultury lat 80-tych szybko zdobyli pozycję najciekawszego outsidera. Chuligani jazzowej sceny istnieli poza oficjalnym obiegiem, nieobecni w komunistycznych mediach. Odcięci od zagranicznych wyjazdów stworzyli wokół zespołu własne, artystyczne środowisko.

TIE BREAK postrzegany jest jako zespół poszukujący, tworzący własny unikalny styl i brzmienie. Grupa ukształtowała świadomość wielu współczesnych muzyków polskich.

Od samego początku każde spotkanie zespołu jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Do tej pory powstało siedem albumów.

Najnowszy, ósmy, TIE BREAK – THE END to podsumowanie, synteza dokonań artystycznych muzyków.

Poza muzyką instrumentalną, możemy na nim usłyszeć utwory wokalno-instrumentalne, między innymi z poezją współczesnych alternatywnych poetów: Dariusza Brzóski Brzóskiewicza oraz Jerzego Jacka Bieleńskiego.

 

 

O zespole pisano tak:

 

 „Ich niepowtarzalna wizja czerpała z free, funku, muzyki świata, rocka i nowej fali, lecz przepuszczonych przez wrażliwość twórców spod Jasnej Góry. Wtargnęli na polską scenę w latach 80.
i odmienili ją na zawsze”.

Rafał Księżyk

 

 

"W świecie Tie Break czas płynie inaczej. Kiedy w klubach Nowego Jorku i Londynu rządzili punkowcy, nie mieli pewnie pojęcia, że pod Jasną Górą zaczęli swą muzyczną przygodę ich jazzowi bracia. Wolność artystyczna, w którą wierzyli, będąca uosobieniem wszelkiej wolności, pozwoliła im przetrwać niedobry czas i zmienić na zawsze bardzo wiele w muzyce wokół nas i w nas samych. Tie Break to znacznie więcej niż zespół. To stan umysłu i stan ducha. A Duch, jak wiadomo, wieje kędy chce. I jak ktoś pięknie powiedział – Tie Break to plemię dmuchające w jedno ognisko".

Piotr Metz

 

Skład:

 

Antoni Gralak – trąbka, wokal, perkusja

Janusz Yanina Iwański – gitara, wokal, perkusja

Mateusz Pospieszalski – saksofony, wokal, perkusja

Marcin Pospieszalski – gitara basowa

Frank Parker - perkusja

 

xxx

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Łodzi.

 

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.