PETTER ELDH & KOMA SAXO / KONCERT FINALOWY INT. JAZZ PLATFORM


13/08


W pierwszej części wieczoru zobaczymy uczestników warsztatów INTL Jazz Platform i ich mistrzów. Druga część wieczoru będzie należeć do kwintetu Koma Saxo, założonego przez wizjonera, szwedzkiego basistę i producenta - Pettera Eldha.

 

 

 

KUP BILET

 

 

 

 

 

CZĘŚĆ I: KONCERT FINAŁOWY INTL JAZZ PLATFORM – KONCERT UCZESTNIKÓW

Jak co roku Letnia Akademia Jazzu zachęca młodych, obiecujących artystów jazzowych do szlifowania talentu, zbierania nowych, muzycznych doświadczeń, rozwoju swoich umiejętności oraz obcowania z profesjonalną sceną w ramach kreatywnych warsztatów INTL JAZZ PLATFORM. W tym roku odbywa się już ich ósma edycja! Cztery dni intensywnego muzykowania pod okiem wybitnej, międzynarodowej kadry zwieńczy koncert finałowy, podczas którego na naszej scenie uczestnicy zespołowo zaprezentują kompozycje, nad którymi pracowali pod skrzydłami wybitnych artystów.

II CZĘŚĆ: PETTER ELDH & KOMA SAXO

 

KOMA SAXO to międzynarodowy kwintet założony przez wizjonera, szwedzkiego basistę i producenta - PETTERA ELDHA. W skład zespołu wchodzi pięć mocnych nazwisk z Berlina, Helsinek i Sztokholmu, w tym Eldh na basie, perkusista Avant Christian Lillinger oraz linia saksofonów składających się z: Otisa Sandsjö, Jonasa Kullhammara i Mikko Innanena. Zespół charakteryzuje się własnym, niepowtarzalnym brzmieniem i muzyczną trajektorią, głęboko osadzoną na silnych fundamentach Black American Music.

Wizja Eldha dla brzmienia KOMA SAXO jest o krok przed tym, jak mógłby brzmieć świetny awangardowy jazz w 2020 roku. Na ich pierwszym albumie znajduje się mieszanka nagrań studyjnych zmieszanych z surowym materiałem z koncertu zarejestrowanego podczas WeJazz Festiwal w 2018 roku. Eldh głęboko manipuluje ostateczną muzyką, którą można usłyszeć na płycie. Na scenie słuchacz otrzymuje surową wersję tego samego materiału.

KOMA SAXO to rewelacja dla każdego, kto szuka współczesnej muzyki jazzowej z przewagą i wizją. Dostajemy bujne akordy pełne zawieszenia od saksofonów, Lillinger i Eldh gwarantują zapierający dech w piersiach swing, a następnie rozpadają się w pełnych, swobodnych przebiciach, aby narodzić się na nowo. W swoich najspokojniejszych utworach pełni są prawdziwej pogody ducha i charyzmy, dzięki czemu nigdy nie popadają w sentymentalizm.

 

PETTER ELDH

Szwedzki basista PETTER ELDH już na etapie wczesnego dzieciństwa przejawiał zainteresowanie jazzem, muzyką klasyczną,  soulem, reggae, szwedzką i bliskowschodnią muzyką folkową, a także hip-hopem.  Co ciekawe, od 7 roku życia kolekcjonował płyty winylowe. Zanim kontrabas stał się jego instrumentem wiodącym, grał na gitarze. Na jego różnorodną twórczość muzyczną wpływ wywarły takie postacie jak: Charles Mingus, Anders Jormin, Charlie Haden, Charlie Parker, A Tribe Called Quest, Monica Zetterlund, Samla Mammas Manna, Aretha Franklin i Earth Wind & Fire.

Pośród zrealizowanych projektów wymienić należy: Django Bates Beloved (ECM records), Enemy (Kit Downes/ James Maddren), Jameszoo, Lucia Cadotsch Speak Low, Hayden Chisholm, Gard Nilssen, Peter Bruun, Christian Lillinger, Benoit Delbecq i Kaja Draksler. Wydaje także własną muzykę w należącym do niego wydawnictwie Galatea Records i fińskiej wytwórni WeJazz Records, gdzie wydał swój najnowszy album „Koma Saxo”.

 

xxx

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Łodzi.

Warsztaty INTL Jazz Platform dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt  Jazz Connective jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

 

KUP BILET

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.