WOJTCZAK/PIOTROWICZ „PLASTIC POETRY” / EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE


16/08 G. 19:00


W niedzielny wieczór na naszej scenie pojawią się czołowi artyści trójmiejskiej sceny jazzowej.

 

 

KUP BILET

 

 

 

 

I CZĘŚĆ: WOJTCZAK/PIOTROWICZ „PLASTIC POETRY”

 

IREK WOJTCZAK (SAKSOFONY) I KAMIL PIOTROWICZ (FORTEPIAN) to duet wykonawców sceny muzyki improwizowanej. Z przekonaniem sięgają do źródeł klasyki, jazzu, polskiego folkloru, prowadząc narrację w stronę totalnej spontaniczności.

 

Album „PLASTIC POETRY”, który muzycy  zaprezentują podczas 13. Letniej Akademii Jazzu, jest zapisem improwizowanej sesji, która została zarejestrowana w listopadzie 2018 podczas trasy koncertowej duetu w południowej Polsce.

Sam duet tak określa kontekst tego dzieła:

„Plastik, chemiczne tworzywo sztuczne oraz poezja, nosząca szeroką symbolikę sztuka wieloznaczna – tworzą współczesny, definitywny kontrast, odnosząc się jednocześnie do świata oczywistości i nieautentyczności oraz intuicyjnego świata niejednoznaczności” .

 

Kamil Piotrowicz - pianista i kompozytor. Nominowany do nagrody "Fryderyk 2017" za drugi autorski album "Popular Music" wraz z Kamil Piotrowicz Sextet. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie kompozycji prof. Leszka Kułakowskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w kopenhaskim Rhythmic Music Conservatory. Otrzymał kilka nagród kulturalnych m in. "Młody Twórca Kultury" Miasta Gdańska, Zachodniopomorską Nagrodę Kulturalną "Pro Arte", "Pomorska Nadzieja Artystyczna". Jest liderem i członkiem zespołów: Kamil Piotrowicz Sextet, LAWAAI, Wojtczak/Piotrowicz Plastic Poetry, Minim Experiment, Ådselæder, HALVAA, Il Mare Mi Dice Le Cose. Koncertował w: Danii, Szwecji, Niemczech, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i Polsce.

 

Irek Wojtczak – saksofonista, aranżer, edukator, twórca nieprzewidywalny, wymykający się jednoznacznym definicjom muzyki. Znakomicie wpisał się w polską scenę muzyczną gdzie jako saksofonista nagrał ponad czterdzieści albumów. Od lat jest animatorem polskiej muzyki ludowej, która stała się inspiracją do jego trzech albumów: „Direct Memory Access”, „Play it again” oraz „Folk Five” z udziałem nowojorskich muzyków The Fonda/ Stevens Group. Album ten został doceniony przez czołowych amerykańskich krytyków magazynów All About Jazz i The New York City Jazz Record takich jak: Karl Ackermann, C. Michael Bailey, Budd Kopman czy Ken Waxman. Utwór z płyty Irek Wojtczak Folk Five ukazał się na samplerze dołączonym do brytyjskiego miesięcznika muzycznego The Wire (listopad 2015).

 

II CZĘŚĆ: EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE

W drugiej części tego sierpniowego wieczoru wystąpi oktet złożony z czołowych artystów młodego pokolenia w Polsce, którego liderem jest EMIL MISZK. Muzycy współtworzący ten zespół to wirtuozi swoich instrumentów, mający „supermoce", których nie boją się stosować podczas koncertów. Siłę zespołu stanowi niespieszny charakter działań - „Idąc powoli, zajdziesz dalej”. Wspaniali ludzie, z którymi spędzanie czasu sprawia ogromną radość. Każdy, mimo młodego wieku, jest doświadczonym artystą z ogromnym dorobkiem i potencjałem twórczym. Spotkanie tych ośmiu indywidualności na jednej scenie stanowi wyjątkowe wydarzenie, gdyż występ tego rodzaju ansambli to rzadko spotykane zjawisko.

Pierwsza płyta zespołu, „Don’t Hesitate!”, otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2019 w kategorii Jazzowy Debiut Roku.

 

Emil Miszk

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w specjalności trąbka i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w specjalności trąbka naturalna. Jego styl opiera się na starciu dwóch energii - z jednej strony przynależności do tradycji, z drugiej totalnej wolności. Jest to efektem współpracy z takimi artystami jak: Markus Stockhausen, Sławek Jaskułke, Marcin Masecki czy Mitch & Mitch. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Algorhythm, Sławek Jaskułke Sextet, Dominik Bukowski Quartet, Kamil Piotrowicz Sextet, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Czterokrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

 

Skład:

Emil Miszk – trąbka

Kuba Więcek – saksofon altowy

Piotr Chęcki – saksofon tenorowy

Paweł Niewiadomski – puzon

Michał Zienkowski – gitara

Szymon Burnos – fortepian

Konrad Żołnierek – kontrabas, gitara basowa

Sławek Koryzno – perkusja

 

xxx

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
 
 
 
 

 

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.