TOMASZ DĄBROWSKI I ISTNIENIA POSZCZEGÓLNE


27/08 G. 19:00


Projekt pt. „TOMASZ DĄBROWSKI I ISTNIENIA POSZCZEGÓLNE” zwieńczy 13. edycję Letniej Akademii Jazzu. Będzie to premierowy koncert poświęcony pamięci jednego z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej - Tomasza Stańki. Do współpracy przy tym przedsięwzięciu trębacz zaprosił polskich i duńskich instrumentalistów jazzowych.

 

KUP BILET

 

 

 

 

 

„TOMASZ DĄBROWSKI I ISTNIENIA POSZCZEGÓLNE”

Okrzyknięty przez legendarny Downbeat Magazine jednym z najbardziej różnorodnych i wnikliwych muzyków w Europie dzisiaj, TOMASZ DĄBROWSKI to jeden z najbardziej zapracowanych trębaczy w Europie. Kompozytor, lider i członek wielu ważnych i uznanych zespołów (Globe Unity Orchestra, Free4Arts, Hunger Pangs, Tom Trio +, Ocean Fanfare), ale przede wszystkim muzyk za którego aktywnością zawsze idzie jakość i styl. Otwartość i konsekwencja z jaką realizuje kolejne pomysły mówią same za siebie. Wystarczy rzucić okiem na imponującą dyskografię (dziewięć albumów studyjnych w roli lidera i kilkadziesiąt jako sideman) i listę nazwisk, z którymi Dąbrowski miał okazję współpracować (żeby wspomnieć choćby takie znakomitości jak Tyshawn Sorey, Tomasz Stańko i Marilyn Mazur).

 

W jednym z wywiadów prasowych Tomasz Stańko mówił:

„Mam dużą potrzebę swobody i wolności. Nie czuję się Polakiem ani Żydem, tylko sobą z imienia i nazwiska. Nie dlatego, że jest znane. Cenię odrębność. Istnienie poszczególne, jak mówił Witkacy. Jestem Tomaszem Stańką. Kropka”.

 

Dąbrowski miał okazję współpracować ze Stańką. Uczestniczył w letnich warsztatach muzycznych tzw. Summer Session 2015, czyli corocznym zjeździe profesjonalnych muzyków jazzowych, organizowanych przez duński związek jazzowy Jazz Denmark, gdzie pod kierownictwem Tomasza Stańki wspólnie z innymi muzykami pracował nad materiałem złożonym z kompozycji członków zespołu, a szczególnie nad utworami mistrza. Podczas pracy warsztatowej pomiędzy muzykami zawiązała się bliska relacja, która miała swoją kontynuację na scenie w projekcie „Tomasz Stańko Experience”. Tomasz Dąbrowski jest z pewnością jednym z ciekawszych współczesnych europejskich trębaczy, który jak Stańko, idzie drogą wolności i improwizacji.

 

Skład:

 

Tomasz Dąbrowski - trąbka

Fredrik Lundin - saksofony

Ireneusz Wojtczak - saksofony

Grzegorz Tarwid - fortepian, moog

Mariusz Praśniewski - kontrabas

Knut Finsrud - perkusja

Jan Emil Młynarski - perkusja, elektronika

 

xxx

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
 
 
 
Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.