KONCERTY W RAMACH JAZZ CONNECTIVE


22/07


W ramach projektu Jazz Connective zorganizowane zostaną koncerty showcase’owe. Na scenie Wytwórni gościć będziemy francuski zespół MONA z charyzmatyczną liderką Elodie Pasquier na klarnecie basowym, słoweńską pianistkę Kaję Draksler w solowym projekcie, polski duet BACKSPACE tworzony przez Zbyszka Chojnackiego i Łukasza Czekałę, a także fortepianowe trio ENEMY z pianistą Kitem Downesem na czele. Jak co roku nie zabraknie również wieczornych jam sessions. Czwartego dnia na wielkiej scenie Wytwórni wystąpi trębacz Piotr Damasiewicz i jego band Power Of The Horns.

Projekt Jazz Connective jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 oraz ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.
 

22 lipca (poniedziałek), 21:00

ENEMY

Zespół ENEMY to energetyczne trio fortepianowe z siedzibą w Londynie i Berlinie tworzone przez pianistę Kita Downesa, basistę Fransa Pettera Eldha i perkusistę Jamesa Maddrena. Wszyscy członkowie ENEMY zyskali własne uznanie krytyków w świecie jazzowym i nie tylko oraz koncertowali po świecie z najlepszymi muzykami, ale w tym składzie świecą kolektywnie, jako podobnie myślący eksperymentatorzy i improwizatorzy. Ich debiutancki album „Enemy” został okrzyknięty przełomowym wydawnictwem trzech muzyków w szczytowej formie.

 

23 lipca (wtorek), 20:00
Część I:
 Backspace
Część II: MONA Elodie Pasquier

BACKSPACE to jedna z najbardziej oryginalnych grup na europejskiej scenie muzyki improwizowanej. Duet został powołany przez akordeonistę Zbyszka Chojnackiego oraz skrzypka Łukasza Czekałę w 2013 roku. Muzycy z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnej technologii.

 

MONA – o Elodie Pasquier krytycy mówią, że jest jedną z najbardziej obiecujących francuskich jazzmanek. W każdej wygrywanej przez siebie melodii klarnecistka eksponuje osobisty wszechświat. Artystka przewodzi kwintetowi MONA w składzie: Elodie Pasquier – karnet, kompozycje; Fred Roudet – trąbka, skrzydłówka; Romain Dugelay – saksofon altowy, barytonowy, efekty; Franck Vaillant – perkusja, efekty; Thibaut Florent – gitara.

 

24 lipca (środa), 20:00
Kaja Draksler Solo


Kaja Draksler to 32 letnia słoweńska pianistka i kompozytorka, która ukończyła studia w Holandii, gdzie jest obecnie aktywną postacią sceny improwizatorskiej i koncertuje intensywnie w całej Europie. Jako kompozytorka tworzyła dla różnych międzynarodowych grup, od zespołów wokalnych i kameralnych, po big bandy i orkiestry. Artystka w swojej twórczości spaja różne techniki i brzmienia. W duchu artystycznego dziedzictwa holenderskiej sceny jazzowej i muzyki improwizowanej wymazuje stylistyczne i historyczne granice muzyczne oraz odkrywa osobistą ekspresję i język poprzez kompozycję i improwizację.


 

25 lipca (czwartek), 20:45
Piotr Damasiewicz Power of the Horns
 

Power of the Horns to powstała w 2007 roku międzynarodowa grupa tworząca na pograniczu jazzu i muzyki współczesnej. Formacja, która stale poszukuje oryginalnych środków ekspresji artystycznej i nowych wartości w muzyce, nie odżegnuje się także od korzeni. Jej celem jest przywołanie ducha ludycznej muzyki afrykańskiej oraz pokazanie rdzennych inspiracji, w tym perkusyjnego groove’a. Liderem i założycielem POTH jest trębacz oraz kompozytor Piotr Damasiewicz. O brzmieniu orkiestry stanowi suma brzmień jej członków, muzyków o wyrazistych osobowościach, pracujących często pod własnym szyldem, jak Dominik Wania, Maciej Obara, Samuel Hall czy sam Damasiewicz.

 

 

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.