BACKSPACE / MONA ELODIE PASQUIER – KONCERTY W RAMACH JAZZ CONNECTIVE


23/07 G. 20:00


Wstęp wolny

Harmonogram:
19:30 Otwarcie bram
20:00 Koncert Backspace


Część I: BACKSPACE  – Koncert w ramach Jazz Connective

BACKSPACE to jedna z najbardziej oryginalnych grup na europejskiej scenie muzyki improwizowanej. Duet został powołany przez akordeonistę Zbyszka Chojnackiego oraz skrzypka Łukasza Czekałę w 2013 roku. Muzycy z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnej technologii.

Dialog, interakcja, improwizacja, live sampling oraz kreatywne wykorzystanie programów komputerowych (Ableton Live), efektów elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku, pozwoliły stworzyć unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny zespołu. Integracja instrumentów z elektroniką pozwoliła na stworzenie takich dźwięków, które byłyby niemożliwe do uzyskania na instrumentach akustycznych. Otwiera to drzwi do nowych, niezbadanych dotąd rejonów muzyki, pełnych ogromnej palety barw, za pomocą których artyści mogą wyrażać emocje oraz budować atmosferę i przestrzeń.

W muzyce duetu BACKSPACE słuchacze odnajdą ich zafascynowanie zarówno muzyką symfoniczną, minimalizmem, stylem „tintinnabuli” czy muzyką aborygenów, jak i nordic new jazzem, ambientem, electro oraz housem. Do swoich inspiracji przy tworzeniu zaliczają przyrodę i człowieka,  jego przeżycia, niezwykłość i codzienność, sprawy ulotne i nienamacalne, ale też to, co można dotknąć. Jak sami przyznają, duży wpływ na ich twórczość miały niemiecka scena techno i ekspresjonizm abstrakcyjny. Z kolei spośród artystów wymieniają: Mikołaja z Radomia, Maurice Ravela, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Johna Cage’a, Mortona Feldmana, Milesa Davisa, Stiana Westerhusa, Witkacego czy Salvadora Dali. Taka mieszanka gatunków, bodźców skłaniających do komponowania oraz fuzja różnych dziedzin sztuki rozbudza w odbiorcy ciekawość, jak finalnie może brzmieć ich twórczość. Duet tworzy na zasadzie „tu i teraz”, a każdy nowy dźwięk podpowiada, jaki będzie następny. Dzięki temu każdy ich koncert przybiera formę niezwykłego i niepowtarzalnego widowiska.


Część II: MONA & Elodie Pasquier  – Koncert w ramach Jazz Connective

Czy możliwym jest, by dzieło muzyczne miało w sobie taką głębię, duszę, osobowość, że staje się integralną częścią nie tylko wykonawcy, ale i słuchacza? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w twórczości niezwykłej artystki, francuskiej klarnecistki i kompozytorki Elodie Pasquier, która przewodzi kwintetowi MONA.

O Pasquier krytycy mówią, że to jedna z najbardziej obiecujących francuskich jazzmanek. W każdej wygrywanej przez siebie melodii eksponuje osobisty wszechświat, a jej muzyczna podróż staje się także nasza, podobnie jak jej radość czy smutek... I w tej właśnie podróży zawarte jest wszystko, czego potrzeba, by narodził się prawdziwy talent.

MONA nie jest zwykłym kwintetem. MONA to zjednoczony dźwięk, który wciąż ewoluuje i krąży. Tę doskonałą jedność przepełniają świeżość oraz szczerość, która obcując ze słuchaczem staje się prawie namacalna.

„Mona” nie jest też po prostu pierwszym albumem. Jest świadectwem przeszłości, jej delikatności, zmysłowości, zmarszczek, pęknięć i radości tam, gdzie wszystko się zaczyna, gdzie wszystko się zatrzymuje i gdzie wszystko dzieje się ponownie.

Elodie Pasquier – klarnet, kompozycje; Fred Roudet – trąbka, skrzydłówka; Romain Dugelay – saksofon altowy, barytonowy, efekty; Franck Vaillant – perkusja, efekty; Thibaut Florent – gitara;

Projekt Jazz Connective jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 oraz ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.