9 LAJ: WYSTAWA CAŁY TEN JAZZ


07/07


Letnia Akademia Jazzu to nie tylko koncerty, ale tradycyjnie już również wystawy, których treść doskonale rymuje się z muzyką, wypełniającą hale przy Łąkowej 29 podczas wakacyjnych miesięcy. Tym razem w klubie Wytwórnia zaprezentujemy plakaty Agnieszki Sobczyńskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, stypendystki Ministra Kultury i Sztuki, autorki logotypu i identyfikacji wizualnej Sejmu RP oraz oprawy graficznej Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej dla Sejmu RP i Senatu.

Wystawa, która powstała z myślą o jazzowym cyklu w PROMIE Kultury Saska Kępa w Warszawie, liczy prawie 60 prac i jest galerią czołówki polskiego jazzu. - Każda z tych prac ma swoją historię, każda z nich jakąś historię opowiada. Każda z nich powstała w procesie szukania inspiracji w muzyce bohatera plakatu – mówi Jerzy Szczerbakow, prezes Fundacji EuroJAZZ, wydawcy RadioJAZZ.FM i e-miesięcznika JazzPRESS, pomysłodawca cyklu jazzowego w PROMIE.

 - Jak to zwykle bywa, historia zaczęła się trochę przez przypadek – opowiada Szczerbakow. - Założenia były proste: dwa wydarzenia w miesiącu - raz koncert LIVE!, a raz MEET!, czyli spotkanie-wywiad z muzykiem z elementami koncertu solo, wysoki poziom muzyczny. Pierwszy wykonawca i od razu z najwyższej półki: Zbigniew Namysłowski Quintet. Schody zaczęły się w momencie przygotowania materiałów graficznych.

Jak sam podkreśla, los się do niego uśmiechnął, bo na jego drodze stanęła Agnieszka Sobczyńska, która powiedziała: „to ja ci zrobię plakat do tego koncertu”. Szczerbakow: - Po raz pierwszy zamiast plakatu w znaczeniu informacyjnego obrazka mogłem promować koncert za pomocą prawdziwego plakatu! Potem był Meet! i znów rewelacyjny plakat (Krzysztof Ścierański), potem kolejny Live!, potem znów Meet! i nagle okazało się, że nie dość, że kreowanie cyklu daje nam obojgu mnóstwo satysfakcji i radości, to powstające prace stają się wartością samą w sobie, którą można prezentować w formie wystawy.

Wystawę plakatów inspirowanych muzyką jazzową będzie można oglądać w Wytwórni od 7 lipca do 1 września. Serdecznie zapraszamy.

 

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.