PHARAOH SANDERS QUARTET | MAREK POSPIESZALSKI QUARTET


14/07 G. 19:00


LEGENDY ŚWIATOWEGO JAZZU

CZĘŚĆ I: MAREK POSPIESZALSKI QUARTET

CZEŚĆ II: PHAROAH SANDERS

 

Bilety: 50 zł (ulgowy), 60 zł (normalny).

 

KUP BILET

 

 

 

 


Karnet na całą Akademię w cenie 140 zł (ulgowy), 150 zł (normalny)

 

Więcej informacji o biletach ulgowych >>

 

Godz. 19 - część I

Godz. 20.15 - przerwa

Godz. 20.30 - część II

 

Co roku Letnia Akademia Jazzu prezentuje najważniejszych przedstawicieli muzyki jazzowej z całego świata. Na dziewiątą edycję festiwalu zaprosiliśmy do współpracy legendarnego Pharoah Sandersa – saksofonistę tenorowego i wybitnego lidera, którego Ornette Coleman nazwał najlepszym saksofonistą tenorowym na świecie. Ten wyjątkowy muzyk zagra podczas drugiej części koncertu 14 lipca. Wieczór gwiazd przy Łąkowej 29 rozpocznie debiutujący kwartet Marka Pospieszalskiego - najbardziej spełnionej nadziei naszego jazzu ostatnich lat.

 

CZĘŚĆ I: MAREK POSPIESZALSKI QUARTET


Po wielu latach zbierania doświadczeń i inspiracji u innych muzyków Marek Pospieszalski prezentuje autorski projekt, własny obraz muzyki, która czerpie z całego dobrodziejstwa jazzu i muzyki improwizowanej, ale i wszelkich innych kreatywnych gatunków.

 

Przede wszystkim jest w nim duża doza zespołowego grania, które objawia się m.in. w grze fakturami oraz wielopłaszczyznowym prowadzeniu narracji. Melodyczna baza zderza się tu z sonorystyką, to wszystko bez mrugania okiem i chowania się za maską kabaretu. Jest to muzyka szczera, intensywna, odważna i poważna.


Do zespołu Pospieszalski zaprosił swojego muzycznego „brata” Maksa Muchę, który jest jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów młodego pokolenia w kraju, oraz czołówkę młodych muzyków z berlińskiej sceny, pianistę Eliasa Stemesedera oraz perkusistę Maxa Andrzejewskiego.

 

 

Zespół zagra w składzie:

Max Mucha: kontrabas
Max Andrzejewski: perkusja
Elias Stemeseder: fortepian
Marek Pospieszalski: saksofon + klarnet

 

CZEŚĆ II: PHAROAH SANDERS

 

Pharoah Sanders to wielka postać nowojorskiej awangardy, charyzmatyczny głos światowego jazzu. Wyrastał w muzykalnej rodzinie i już jako nastolatek grywał bebop, rhythm’n’blues i free jazz z lokalnymi gwiazdami okolic San Francisco.

 

Od 1961 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie przez pierwsze lata zmagał się z trudnościami, walcząc niekiedy o przetrwanie kolejnego dnia i sypiając na stacji metra. W tym czasie grał z licznymi osobistościami free jazzu, jak Sun Ra, Don Cherry, czy Billy Higgins.

 

W 1964 roku rozpoczął bliską współpracę z zespołem Johna Coltrane’a, który przyjął go do swojej formacji jako drugiego tenorzystę. Zespół w tym składzie był jednym z najbardziej kontrowersyjnych w historii jazzu, torujących drogę rozwoju nowej muzyce lat 60., bowiem prezentował niemal pełny przekrój jazzu, od tradycyjnego swingu z harmonią funkcyjną, po ogrom nieregularnych struktur rytmicznych i odurzających harmonii.

 

 

Muzyczne ścieżki Pharoah Sandersa plasują go w czołówce spadkobierców Coltrane’a. Po nagraniu z legendarnym saksofonistą dziewięciu wybitnych płyt, wykształcił własny język, odbiegający od anarchistycznej dzikości w kierunku bardziej wysublimowanych brzmień i duchowych poszukiwań, których najlepszym wyrazem jest album Karma (Impulse!, 1969).

 

We własnych zespołach łączy fascynacje swingiem, bebopem, soulem, hip-hopem, fusion, psychodelią, muzyką taneczną, afrykańską i kubańską. Swoją rozpoznawalną technikę gry na instrumentach dętych obejmującą multifony zawdzięcza młodzieńczym doświadczeniom z harmonijką ustną.

 

W dyskografii Sandersa znajdują się nagrania z takimi artystami, jak: Alice Coltrane, McCoy Tyner, Don Cherry, Sun Ra i Ornette Coleman.

 

Podczas drugiej części wieczoru przy Łąkowej 29 zagrają:

Pharoah Sanders – saksofon tenorowy

William Henderson – fortepian

Oli Hayhurst – kontrabas

Gene Calderazzo – perkusja

 

 

 
 

 

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.