KONCERT MISTRZOWSKI INTL JAZZ PLATFORM: SOFIA JERNBERG I METTE RASMUSSEN


21/07 G. 20:00


Wstęp wolny

 

21 lipca na scenie Wytwórni wystąpią dwie młode, utalentowane artystki. Specjalnie na koncert 8 Letniej Akademii Jazzu z Norwegii do Łodzi przyjadą Sofia Jerbnerg i Mette Rasmussen.

 

Sofia Jernberg jest piosenkarką i kompozytorką. Urodziła się w Etiopii; dorastała nie tylko w rodzinnym kraju, ale wychowywała się również w Szwecji i Wietnamie. Obecnie żyje i pracuje w Oslo.

 

Jednym z jej nadrzędnych celów jest nieustanny rozwój możliwości głosu – Sofia traktuje własne struny głosowe jak instrument muzyczny, eksperymentuje. Jej śpiew często łączy dźwięk i techniki w sposób sprzeczny z naturalnym stylem śpiewania.

 

Jako improwizatorska pojawia się w wielu różnych konstelacjach, ale regularnie gra w duecie z wiolonczelistą Lene Grenager.

 

 

 

„Sofia Jernberg rozszerza tradycyjne granice gatunku” – ocenia Nordic Playlist, Magma. „Wymyka się utartym opiniom na temat tego, do czego zdolny jest ludzki głos”.

 

„Ona jest zjawiskiem, które zasługuje na uwagę” – czytamy na łamach „All about Jazz”. „Jej śpiew można porównać do dźwięków, które Leo Smith potrafi wydobyć z trąbki”.

 

„Potrafi sprawić, że trudna muzyka brzmi pięknie” – recenzuje „Time out”.

 

21 lipca Sofia Jernberg z pewnością wprowadzi nas w świat niezwykłej, eksperymentalnej wokalistyki.

 

 

 

Mette Rasmussen to duńska saksofonistka mieszkającą w Trondheim. Free jazz jest jej źródłem energii; krytycy i słuchacze doceniają nie tylko jej grę, ale także głowę pełną pomysłów. Na każdym koncercie daje z siebie wszystko, o czym z pewnością przekonamy się podczas 8 Letniej Akademii Jazzu.

 

Mette jest artystką poszukującą – nieustannie sprawdza, jakie możliwości ma dźwięk, próbuje różnych technik, a w efekcie rozszerza gramatykę instrumentu.

 

 

Koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych i Rosji. Wśród jej współpracowników są m.in. Alan Silva, Tobias Delius, Rudi Mahall, Wilbert de Jode, Axel Dörner, John Edwards i Craig Taborn.

 

Amerykański „Downbeat” ogłosił ją „młodą skandynawską sensacją saksofonu”. „The Wire” dostrzegł w niej artystkę, która „porusza się na krawędzi kontrolowanego liryzmu”. Vebopspokenhere,UK widzi ją w ekstraklasie młodych improwizatorów.

 

21 lipca przekonamy się, że światowe media mają słuszność, a gra Mette Rasmussen zasługuje na niejedną świetną recenzję.

 

 
Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.