DOMINIK WANIA - KADRA


25/07


Dominik Wania – polski pianista znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej.

W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula.W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.


Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, zarówno w dziedzinie muzyki klasycznej jak i jazzowej. Jest laureatem I nagrody konkursu o Stypendium im. Prof. Tadeusza Żmudzińskiego (Kraków 2001 r.), a także I nagrody w kategorii Trio na VII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej (Kraków 2003). Współpracuje i występuje ze znakomitymi muzykami jazzowymi: Tomasz Stańko, Jacek Kochan, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Piotr Baron, Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, David Liebman, Marcus Miller, Joey Baron, Lee Konitz, Marilyn Mazur, Nguyen Le, George Garzone, Gary Thomas, Eddie Henderson. W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe, udział w wielu festiwalach muzyki klasycznej i jazzowej a także liczne nagrody w konkursach jazzowych, m.in. nagrody indywidualne w finałach VII Ogólnopolskiego Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach (2003) oraz 41 Festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu (2005), I nagrodę na II Konkursie Pianistów Jazzowych w Warszawie (2005).

 

Koncertował w wielu krajach Europy oraz w USA. W 1997 r. był zaproszony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego na spotkanie z młodzieżą wybitnie uzdolnioną. W 1998 r. został laureatem Nagrody Miasta Sanoka w dziedzinie Kultury i Sztuki, w 1999 r. stypendystą Prezesa Rady Ministrów, a w 2007 r. Honorowym Członkiem Towarzystwa Muzycznego w Sanoku. Jest także członkiem National Music Honor Society – Pi Kappa Lambda. W 2008 r. został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. W roku 2014 Dominik Wania został podwójnym laureatem nagrody Fryderyk. Ponadto jury TVP Kultura przyznało Dominikowi Wani nagrodę za: otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę „Ravel”, na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy.

Prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku asystenta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

 

(Polish pianist and composer) is well known in Poland due to his collaborations with many famous musicians from the local jazz scene and his ability to use his classical education to inform his wide range of improvisational skills. He is also the recipient of the Młoda Polska scholarship which provided him the opportunity to study at The New England Conservatory in Boston under the direction of Danilo Perez.

 

Artist's website: www.dominikwania.com

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.