AGA ZARYAN | SEBASTIAN ZAWADZKI


27/08 G. 19:00


Organizator: Fundacja Wytwórnia

Bilet: 25 zł (obowiązuje na wszystkie wydarzenia dnia)

Karnet: 150 zł - normalny, 140 zł - ulgowy (dziewięć wieczorów, wszystkie wydarzenia 8 LAJ)

 

Więcej informacji o biletach ulgowych >

 

CZĘŚĆ I: SEBASTIAN ZAWADZKI SOLO 
CZĘŚĆ II: AGA ZARYAN ŚPIEWA PIOSENKI WANDY WARSKIEJ

 

Kolejny dzień festiwalu zostanie poświęcony Wandzie Warskiej, wybitnej śpiewaczce jazzowej.

 

Jako pierwszy wystąpi Sebastian Zawadzki. W części drugiej Aga Zaryan zinterpretuje piosenki Wandy Warskiej . Za aranżację muzyki odpowiedzialny będzie Michał Tokaj.

 

CZĘŚĆ I: SEBASTIAN ZAWADZKI SOLO

Sebastian Zawadzki, pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, orkiestrator, obdarzony słuchem absolutnym od najmłodszych lat próbował sił jako kompozytor. Brał udział w warsztatach w Chodzieży, Lesznie, a w czasie studiów także za granicą, w Engelsholmie w Danii, gdzie uczył się m.in. od Brada Mehldau'a, także w warsztatach Siena Jazz Workshops 2013, gdzie trafił do zespołu prowadzonego przez Larry’ego Grenadiera.

 

Na początku 2013 roku ukazała się płyta tria Zawadzki/Praśniewski/Wośko „TAGE”.

 

Sebastian pomyślnie przeszedł dwuetapowe eliminacje do projektu JM Jazz World Orchestra 2013, orkiestry składającej się z muzyków z całego świata, z którą odbył trasę koncertową po Belgii, Francji oraz Niemczech; orkiestrą dyrygował Frank Vaganée, znakomity aranżer, dyrygent i muzyk, lider Brussels Jazz Orchestra.

 

W lipcu 2013 Sebastian nagrał pierwszą solową płytę „Luminescence” w studiu Respublica w Lubrzy. Współpracował m.in. z Bartkiem Chajdeckim, dla którego nagrał muzykę do filmu „Chce się żyć” (reż. Maciej Pieprzyca). Film zdobył najważniejsze nagrody na festiwalach filmowych w Montrealu i Gdyni. Nagrywał również muzykę do filmu „Powstanie Warszawskie” (reż. Jan Komasa).

 

„Na swojej nowej płycie Sebastian Zawadzki łączy głębokie poczucie klasycznej kompozycji i techniki z kreatywnością improwizatorską. Pozostaje czysta oryginalna muzyka, która wymyka się kategoriom. Bardzo obiecujące nagrania dokonane przez bardzo utalentowanego młodego muzyka".
Larry Grenadier

 

 

CZĘŚĆ II: AGA ZARYAN ŚPIEWA PIOSENKI WARSKIEJ

Aga Zaryan zaśpiewa w Łodzi piosenki Wandy Warskiej.

 

Utwory Warskiej zostaną zaaranżowane specjalnie na tę okazję przez Michała Tokaja. Piosenki te od lat nie były wykonywane. Podczas Letniej Akademii Jazzu pragniemy przypomnieć twórczość wielkiej prekursorki polskiego jazzu, jaką była Wanda Warska, w nowoczesnych aranżacjach Michała Tokaja. Podczas Letniej Akademii Jazzu będą Państwo mieli okazję posłuchać ich premierowego wykonania w takiej formie.

 

 

Aga Zaryan przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii wokalistyki jazzowej, kontynuując tradycję takich artystów, jak Shirley Horn, Carmen McRea, Joni Mitchell.

 

Występuje z powodzeniem na niezliczonych polskich i zagranicznych scenach, m.in. w renomowanych klubach europejskich i amerykańskich, w Japonii, Chinach, Turcji, Rosji, Izraelu oraz Islandii. Sukces zawdzięcza znakomitym umiejętnościom wokalnym, charyzmie scenicznej i współpracy z najznamienitszymi muzykami.

 

Wokalistka dała się poznać rodzimej publiczności jako oryginalna interpretatorka twórczości polskiej. W jej repertuarze znajdują się wiersze oraz piosenki autorstwa m.in. Czesława Niemena, Czesława Miłosza, Anny Świrszczyńskiej, Krystyny Krahelskiej i Agnieszki Osieckiej.

 

Za dokonania artystyczne w języku polskim Aga Zaryan została dwukrotnie wyróżniona nagrodą Fryderyk w kategorii poezja śpiewana.

 

Michał Tokaj – pianista, kompozytor, aranżer. Jest absolwentem słynnej już Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował w 1993 roku grając w kwartecie Kazimierza Jonkisza.

 

Koncertował w USA, Izraelu, Egipcie, Jordanii oraz w większości krajów europejskich. Współpracował i nagrywał między innymi z Tomaszem Stańką, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Henrykiem Miśkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Darkiem Oleszkiewiczem, Grzegorzem Nagórskim, Leszkiem Żądło, Zbigniewem Namysłowskim, Bennie Maupinem, Eddie Hendersonem, Victorem Lewisem, Kevinem Mahoganym i Monty Watersem.

 

Od 2001 roku jest wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Z Agą Zaryan współpracuje od lat. W 2002 roku Michał Tokaj otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, a płyta Agi Zaryan „My Lullaby”, której jest aranżerem i współproducentem, została nominowana w kategorii Jazzowa Płyta Roku.

 

Pianista współpracuje na stałe z kwintetem czeskiego kontrabasisty Jaromira Honzaka. Nagrana wspólnie płyta „Present Past” otrzymała w 2003 roku nagrodę Andel, która jest odpowiednikiem polskiego Fryderyka, a także nagrodę czeskiego pisma „Harmonie” za najlepszy jazzowy album roku.

 

 

Koncert będzie transmitowany przez Internet.

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.