MIRRORS. SEIFERT


07/08 G. 19:00


Godz. 19
Projekcja filmu "Pasja" (reż. Erin Harper)
 
Godz. 20
"Mirrors. Tribute to Seifert"
Adam Bałdych i Piotr Orzechowski Pianohooligan
 
Bilety (miejsca siedzące nienumerowane): 20 zł

 

   karnet na wszystkie koncerty Letniej Akademi Jazzu 

 bilety z noclegiem w DoubleTree by Hilton

 

„Mirrors. Tribute to Zbigniew Seifert” to wspólny projekt znakomitych muzyków młodej generacji – skrzypka Adama Bałdycha oraz pianisty Piotra Orzechowskiego - poświęcony wybitnej postaci polskiej wiolinistyki: Zbigniewowi Seifertowi, artyście, dzięki któremu polski jazz zaczął być rozpoznawalny i doceniany na świecie.

Adam Bałdych i Piotr Orzechowski to młodzi wirtuozi instrumentów, przekraczający muzyczne granice. Obaj są laureatami najbardziej prestiżowych konkursów europejskich, gośćmi najbardziej liczących się festiwali. Każdy z nich ma na koncie głośne albumy w topowych wytwórniach i doskonałe recenzje w opiniotwórczych mediach. W najważniejszych rankingach, podsumowujących lata 2012 i 2013, zajmują najwyższe miejsca jako nowe gwiazdy polskiego jazzu.

„Mirrors. Tribute to Zbigniew Seifert” to połączenie młodości, bezkompromisowości i czystej wirtuozerii; zderzenie talentów wyśmienitych muzyków młodej generacji, a zarazem upamiętnienie wielkiej postaci polskiej muzyki jazzowej, jaką niewątpliwie jest Zbigniew Seifert. Premiera koncertowa projektu odbyła się w listopadzie 2013 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Partnerem projektu jest Fundacja im. Zbigniewa Seiferta.

„Jadąc do Lusławic byłem pewien, że usłyszę tam coś świeżego i odważnego, jednak to, co się tam wydarzyło, przerosło moje najśmielsze oczekiwania” – pisał Bogdan Chmura w 2013 roku w listopadowym wydaniu „Jazz Forum”. „Orzechowski i Bałdych przedstawili projekt na wskroś oryginalny i gruntownie przepracowany. Ich zamierzeniem – co trzeba wyraźnie podkreślić – nie było wykonanie Seiferta w nowych aranżacjach, lecz prezentacja całościowej, autorskiej wizji, jaka zrodziła się ze studiów nad jego muzyką. Projekt imponował bogactwem środków – jego autorzy zaadaptowali i ciekawie rozwinęli wiele nurtów z różnych nurtów muzyki XX wieku (…). Wszystkie te elementy zostały zintegrowane w procesie improwizacji – w efekcie powstał monolit, dzieło gotowe, logiczne, z doskonale rozplanowaną dramaturgią (…)”.

 

adam bałdych

Adam Bałdych

Skrzypek, kompozytor, urodzony w 1986 roku w Gorzowie Wielkopolskim. W wieku 16 lat został okrzyknięty „cudownym dzieckiem”; szybko zaczął koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z wybitnymi artystami europejskimi w ramach różnych projektów artystycznych. Należy do prestiżowej Niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w czerwcu 2012 roku wydał premierowy album „Imaginary Room” w towarzystwie m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona i trębacza Verneri Pohjoli. Jego kolejny album dla ACT MUSIC „The New Tradition” został nagrany w duecie z pianistą Yaronem Hermanem (premiera 30 maja 2014 roku).

„Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem, żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego” - pisał Urlich Olshausen z Frankfurter Allgemeine Zeitung (DE) po jednym z koncertów Adama.

Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz Grand Prix Jazz Melomani 2012 w kategorii Artysta Roku. Jest wyróżniony Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz laureatem praktycznie wszystkich liczących się konkursów jazzowych w Polsce. Był również nominowany do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.

 

Piotr Orzechowski Pianohooligan

Pianista jazzowy i kompozytor, urodzony w 1990 w Krakowie. Jeden z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia – jego działalność artystyczną najlepiej prezentują zdobyte nagrody i wyróżnienia, z których najważniejsza to I Nagroda na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011), jednym z najbardziej prestiżowych konkursów jazzowych na świecie, odbywającym się w ramach Montreux Jazz Festival.

Jego debiutancki album solowy z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego „Experiment: Penderecki”, wydany nakładem słynnej wytwórni Decca Classics/Universal Music Polska, okrzyknięto fonograficzną sensacją. Płyta znalazła się w czołówce rankingów najważniejszych płyt roku 2012 i otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2013.

Współpracował z tak wybitnymi osobowościami świata muzyki, jak: Adrian Utley z Portishead, Randy Brecker, Victor Mendoza, duet Skalpel, Dorota Miśkiewicz, Jacek Kochan, Marcin Masecki, Paweł Mykietyn czy Vladislav ‘Adzik’ Sendecki.

Nagradzany na najważniejszych międzynarodowych festiwalach nie tylko jako pianista i kompozytor, ale również jako lider High Definition Quartet, z którym wygrał kilka międzynarodowych konkursów, m.in. Jazz Hoeilaart 2011 w Belgii 2011. Zespół nagrał świetnie przyjęty przez krytykę album „Hopasa” (EmArcy Records/Universal Music Polska, 2013), nominowany do nagrody Fryderyk 2014 w kategorii Debiut Roku Muzyka Jazzowa. Obecnie studiuje w Berklee College of Music w Walencji.

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.