KADRA


06/05


MACIEJ OBARA
polski saksofonista altowy i kompozytor, jeden z najbardziej obiecujących i interesujących artystów młodego pokolenia jazzowego w Polsce. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Obara jest muzykiem, który współpracował m.in. z Antoinem Roneyem, Ralphem Alessim, Markiem Heliasem, Nasheetem Waitsem czy z Johnem Lindbergiem i Harveyem Sorgenem.
Obecnie prowadzi swój pierwszy stały międzynarodowy zespół Maciej Obara International Quartet, który stanowi pokłosie udziału projekcie Take 5: Europe działającym przy London Jazz Festival, który zrzesza najlepszych instrumentalistów z różnych krajów UE.
 
OLE MORTEN VAAGAN
norweski kontrabasista i kompozytor.  Stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji MOTIF z legendarnym Mathiasem Eickiem, laureatem nagrody DnB Nor Kongsberg Jazz Price, ufundowanej przez Axela Dorenra, Rudiego Mahalla, Frediricka Ljungkvista i Jona Fälta.
Morten Vaagan współpracował z zespołami reprezentującymi różne style od muzyki bałkańskiej po muzykę studyjną, ale najlepiej identyfikuje się ze współczesną muzyką improwizowaną, co doskonale słychać w projekcie Generator X z Audunem Kleive i Christianem Wallumrodem.
Współpracował z takimi artystami, jak: Maria Kannegaard, John Scofield, Erlend, Terje Rypdal, BoboStenson, Jon Christensen, Jon Fält czy Arve Henriksen.
 
GARD NILSSEN
norweski perkusista i kompozytor.  Jest założycielem dwóch niezwykle ekscytujących i progresywnych projektów na współczesnej scenie free-jazzowej: improwizowanego tria Puma i free-jazzowo-rockowej grupy Bushman's Revenge.
W 2010 r. Puma został uznany przez magazyn Downbeat oraz festiwal Molde Jazz w Norwegii za jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej. Gard Nilssen umiejętności improwizatorskie rozwijał pod kierunkiem Auduna Kleive oraz Jona Christensena. Warto wspomnieć że Gard Nilssen jest twórcą własnego małego wydawnictwa płytowego GIGAFON.
 
TOM ARTHURS
brytyjski trębacz i kompozytor. Uczestnik programu Artyści Nowej Generacji realizowanego przez BBC oraz Take Five: Europe prowadzonego przez organizację Serious, producenta London Jazz Festival. W swojej twórczości z łatwością porusza się w świecie rozbudowanych kompozycji orkiestrowych, intymnej muzyki kameralnej oraz eksperymentalnej, a zarazem pięknej i intrygującej muzyki improwizowanej. Laureat konkursu Petera Whittinghama w 2001 r. oraz potrójnie nominowany do nagrody BBC dla Najlepszego Instrumentalisty oraz Wschodzącej Gwiazdy Jazzu. Tom Arthurs wielokrotnie pojawiał się na kanale 3 brytyjskiego radia BBC oraz występował na licznych międzynarodowych festiwalach m.in. na festiwalu w Berlinie, North Sea, Cheltenham, Moers, Bath, Jazzd'or, London, Manchester, Belfast and Jerusalem.
W ramach wielu międzynarodowych projektów współpracował z takimi artystami, jak:
John Surman, John Taylor, Tom Rainey, Drew Gress, Ingrid Laubrock, Jack DeJohnette, Iain Ballamy, Thomas Strønen, Rudi Mahall, Julia Hülsmann, Nicolas Masson, John Schröder, Matthew Bourne czy Kenny Wheeler.
 
DOMINIK WANIA
polski pianista znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej.
W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Jest stypendystą programu Młoda Polska, który umożliwił mu podjęcie nauki w New England Conservatory w Bostonie pod kierownictwem Danilo Pereza. Ten okres znacząco zaważył na jego rozwoju i bardzo ukierunkował go na indywidualizm, który w połączeniu z klasycznym wykształceniem daje ogromny wachlarz improwizatorskich możliwości. Prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku asystenta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie. Kontynuuj.